Set of 4 Genuine NGK 9723 Spark Plugs - Laser Iridium SILZKR7B11
18 in stock
Thread Diameter: 12mm
Thread Pitch: 1.25mm
Seat Type: Gasket
Reach: 26.5mm (1.04")
Hex Size: 5/8" (16mm)
Terminal Type: Solid
Overall Height: ISO
Gap: .043" (1.1mm)
Center Electrode
Material: Iridium
Type: Fine Wire
Size: 0.6mm
Projection: Extended Projection
Ground Electrode
Material: Platinum
Type: Square
Shape: Taper Cut
Resistor: Yes
Resistor Value: 5k Ohm
Heat Range: 7
Torque Specs: Cast Iron: 10.8-18 lb. ft. Aluminum: 10.8-14.5 lb. ft.
Electrode Material: Iridium
Insulator Type: Long Projection
Nominal Gap: 1.1 mm