Genuine NGK 93175 Iridium IX Spark Plug LKR7DIX11S
20659 in stock
Shell
Thread Diameter: 12mm
Thread Pitch: 1.25mm
Seat Type: Gasket
Reach: 26.5mm (1.04")
Hex Size: 5/8" (16mm)
Terminal Type: Solid
Gap: .043" (1.1mm)
Center Electrode
Material: Iridium
Type: Fine Wire
Size: 0.6mm
Projection: Projected
Ground Electrode
Material: Nickel
Type: Standard
Shape: Taper Cut
Specifications
Resistor: Yes
Resistor Value: 5k Ohm