Genuine NGK 5266 Spark Plug Laser Iridium for 06-11 Honda Civic IZFR6K11S
47 in stock
Thread Diameter: 14 mm
Thread Pitch: 1.25 mm
Seat Type: Gasket
Reach: 19 mm (3/4")
Hex Size: 5/8" (16 mm)
Terminal Type: Solid
Overall Height: ISO
Gap: .043" (1.1 mm)
Center Electrode
Material: Iridium
Type: Fine Wire
Size: 0.6 mm
Projection: Extended Projection
Ground Electrode
Material: Platinum
Type: Standard
Shape: Trapezoid
Quantity: 1
Resistor: Yes
Resistor Value: 5k Ohm
Heat Range: 6
Torque Specs: Cast Iron: 18-25.3 lb. ft. Aluminum: 18-21.6 lb. ft.
Electrode Material: Iridium
Insulator Type: Long Projection
Nominal Gap: 1.1 mm